המדריך המלא לשמירה על העור בחורף

(Pixabay)

איך אפשר לנצל את חודשי החורף לשיפור מראה העור?

עונת החורף מאפשרת הפוגה קצרה יחסית ממזג האוויר החם והלח האופייני לישראל. חודשי החורף מהווים הזדמנות מצוינת לטיפוח עור הפנים, אך לצד זה הם גם מייצרים אתגרים עבור מי שסובלים מעור יבש. הירידה בטמפרטורות מלווה בירידה בלחות ובאוויר יבש יותר באופן טבעי, ולכך מתווספת העובדה כי אנו שוהים חלק ניכר מהיום במקומות סגורים ומחוממים. "העור שלנו בנוי מתאים ש-30% מתכולתם היא מים", אומרת איריס כהן מעין, רוקחת אחראית ומנהלת סניף ברשת סופר-פארם . "התאים מוגנים על ידי שכבה שומנית הנקראת סבום המונעת מהנוזלים לצאת מהם. עור יבש פירושו שהופר האיזון בכמות המים בתאים".

אז כיצד ניתן לשמור על האיזון, ואיך ניתן לשפר את מצב העור לאחר שהאיזון הופר? כהן מעין מציינת כי בחורף אנחנו נוטים באופן טבעי לשתות פחות, ולאכול פחות פירות המכילים נוזלים. "העור שלנו זקוק ללחות, בעיקר בחורף, לכן הקפדה על שתייה מרובה יכולה מאוד לסייע", היא אומרת. בנוסף, כדי להגן על העור מפני היובש, כדאי ללבוש בגדים שיגנו עליו מפני הרוח והקור.

לצד ההקפדה על שתייה, מומלץ להעדיף סבונים עדינים או סבונים המוסיפים לחות. "מי שסובלים מעור יבש כדאי שישתמשו לניקוי הגוף בחורף בסבונים של תינוקות המותאמים לעור עדין, או אפילו בשמן אמבט טיפולי המנקה את העור וגם מוסיף לו שכבת הגנה שומנית לה הוא זקוק, אומרת כהן מעין. חשוב להדגיש כי רחצה מוגברת גורמת להחמרת היובש כמו גם שימוש מוגזם בסבונים אשר מסירים את שכבת השומן שהעור זקוק לה כל כך.

בנוסף, ממליצה כהן מעין, עדיף להשתמש בקרמים (לפנים ולגוף) המכילים מרכיבים שומניים. "הקרמים השונים אמורים לספק לעור לחות וגם הגנה שומנית. לכן, בחורף, כשהעור מתייבש, מומלץ להעדיף קרמים הכוללים יותר רכיבים שומניים, לדוגמא: Vaseline Intensive Care, יו-לקטין של ד"ר פישר המכיל חומצה לקטית שתורמת לקילוף שכבות מתות של עור ואוריאה שסופחת לעור נוזלים, מוצרי דרמוקוסמטיקה כמו  של חברת א-דרמה ,סבוקלם ודר עור המסייעים בהרגעת עור יבש ומגרד מכיוון שהם מכילים שיבולת שועל ועוד. "באופן כללי, מומלץ להעדיף קרמים ללא בושם, בייחוד אם העור כבר פצוע מהיובש", היא מוסיפה.

החורף היא עונה מאתגרת במיוחד עבור מי שסובלים מאטופיק דרמטיטיס, בעיית עור דלקתית כרונית המאופיינת בגרד ויובש של העור. במצב זה, השכבה החיצונית של העור אינה אטומה ולכן העור מאבד מים ואף עלולה להיות כניסה של חיידקים. זאת מחלה ממנה סובלים בעיקר ילדים. "בחורף בדרך כלל יש החמרה של התופעה", אומרת כהן מעין, "כדי להקל על מי שסובלים מאטופיק דרמטיטיס, יש לדאוג לשמן את העור כל הזמן, כדי לייצר לו שכבת הגנה". כך, מומלץ להשתמש בשמן אמבט טיפולי המוסיף לעור שכבת הגנה ובקרמים ייעודים לטיפול בעור דוגמת המוצרים של החברות א-דרמה ומוסטלה או קרם שימון על בסיס צטומקרוגול.

בחורף אף ניתן לעשות טיפולים ייעודים שמטרתם הבהרת כתמי פיגמנטציה. "השמש החזקה בקיץ גורמת להופעת כתמי פיגמנטציה אצל אנשים רבים, או להחמרה במצבם של כתמים קיימים. החורף הוא זמן טוב להבהיר אותם, מכיוון שהשמש אינה חזקה כמו בקיץ.

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

אין תגובות

השאר תגובה