ריצה | דואט בין הלב לשרירי השלד

הריצה כמנגינה

ריצה היא מנגינה שאת אורכה וקצבה אנחנו בוחרים במגוון האימונים שלנו. היא ניגון שאנו לומדים לנגן ברצף ובחן, וזה השלב שאנו מתחילים ליהנות מהיצירה הזו ואף להתאהב בה. על מנת להתחיל לרוץ, יש לאמן בתחילה את מערכת הלב ריאה "המנצח" של התזמורת שכמובן בלעדיה המערכת לא תפיק צלילים. שריר הלב דומה במבנהו לשריר השלד אך שונה באופן פעולתו. תפקידו העיקרי של הלב הוא לשאוב דם ולשחרר דם לכל חלקי הגוף ובכך להזין את כל איברי הגוף בחמצן, הוא שריר בלתי רצוני וניתן לאמן ולחזק אותו באמצעות פעילות אירובית.

"סבולת לב ריאה" היא היכולת של המערכת המרכזית (לב וכלי דם, מערכת הדם, ומערכת הנשימה והעצבים) לקלוט במהלך פעילות מאומצת כמויות גדולות של חמצן מהאוויר במינימום זמן, ולהעבירו באמצעות מערכת הדם לכל התאים הצורכים אותו, כאשר בו זמנית התאים מפרישים חומרי פסולת המועברים על ידי הדם למערכות אחרות בגוף ונפלטים החוצה. ללא יכולת זו, הגוף לא יעמוד בפעילות גופנית לזמן ממושך ובפרט בריצה.

בזמן שהמנצח מפקד על כל התזמורת, מתחילים כלי הנגינה השונים לנגן. "הליבה" של התזמורת היא מערכת השריר והשלד. שרירי השלד מהווים 40% ממשקל הגוף והם נקראים שרירים משורטטים ורצוניים. הם מחוברים ישירות אל העצם ומכילים סיבים שונים, סיבים לבנים – מהירים מאוד וסיבים אדומים – שהם הסיבים האטיים יותר המגויסים בריצות ארוכות בהם נדרש פחות כוח ויותר סבולת.

ריצה למרחקים ארוכים מציבה דרישות גבוהות ממערכת זו, וללא שרירי רגליים מאומנים וחזקים, שרירי ליבה ושרירים שמייצבים את האגן, התזמורת פשוט תפסיק לנגן והרמוניית הריצה תעלם. את מה ניתן לעשות? הכנה נכונה של מערכת השלד והשריר היא ערובה להצלחת הריצה ובעיקר בריצה למרחקים שהגוף נשען וסומך על שרירי הרגליים. אנו יכולים לפתח את שרירי השלד על ידי מגוון רחב של תרגילים המשלבים מהירות והתנגדות. תרגילי רגליים מומלצים הם: סקווטים (מכרעים) אימון מדרגות, פלאנק (סמיכה על האמות ואיסוף של הבטן פנימה) פלאנק צידי לחיזוק שרירי הליבה, תרגילים על רגל אחת ואתגור שיווי המשקל, תרגול במשטחים לא יציבים כדוגמת fitball וכיוצ"ב (כמובן רצוי להתייעץ עם מאמן מוסמך ולבנות תכנית אימון מאוזנת)

את מערכת הלב ריאה אפשר לפתח דיי מהר באימונים ראשוניים וקבועים על מנת לחזק מערכת זו. אדם שמתחיל לרוץ ועובד על פי תכנית מסודרת ומאוזנת, משפר משמעותית את הכושר הגופני ומסוגל להגיע לפחות לחצי שעה ריצה ללא בעיה. עד שלב זה למעשה מערכת הלב לוקחת את האחריות העיקרית. עיקר העומסים מתחילים כאשר נתחיל ריצות ארוכות, כי אז גוף האדם עובר לצורת תפקוד אחרת, ושם קצב הלב ולחץ הדם עולים והעברת הדם לשרירים מואצת ומכאן והלאה הגוף נשען על החוזק של השלד.

לסיכום: בזמן ריצה עובדות מספר מערכות הפועלות בצורה משולבת כתזמורת המנגנת יחד, שבראשה הלב, המנצח על התזמורת וכל כלי הנגינה שהם שרירי השלד שלנו. חולשה או רפיון של אחד המרכיבים יגרמו לחולשה גופנית כללית, פציעות, ובעיקר מוזיקה צורמת ולא נעימה.

אגב, בריצה אני לא שומעת מוזיקה אלא מקשיבה למוזיקה הפנימית של הגוף. תיהנו!

 • גלית קינדלר היא מאמנת כושר ומטפלת ביציבה

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

2 תגובות

 • הגב
  מירית
  ספטמבר 18, 2015 על 6:15 pm

  אני יודעת שאני צריכה להתעמל אך אני עצלה ולא עושה שום דבר למעני 🙁 …. הפוסט מעניין מאד ושתהיה שבת מבורכת לך נטלי ולך גלית <3

 • הגב
  לימור כהן
  ספטמבר 18, 2015 על 6:37 pm

  לגמריי אהבתי את הכותרת????
  דואט בין הלב לשרירי השלד???
  עוד קצת ואני ממש מתחילה לאהוב את הרעיון ואולי גם להתחיל להתאמן????????❤️
  פוסט מקסים!

 • השאר תגובה