ילד חריג במשפחה

משבר החריגות

נוכחותו של ילד חריג בתא המשפחתי, ובפרט ילד עם מוגבלות שכלית התפתחותית, מוגדרת בספרות המקצועית במונחים של "משבר", שמידת חריפותו תלויה בפער העצום בין הציפיות והתקוות של הורים נורמטיביים, לבין המציאות העומדת נכחם, וההשפעה הפסיכולוגית הזו מקרינה גם על הקשיים האובייקטיבים והאתגרים הכלכליים איתה מתמודדת המשפחה.

במקצועי נתקלתי לעיתים תכופות בהורים שהצליחו להסתגל למציאות בצורה נאותה, אבל הורים אלו עשו זאת באמצעות שיתוף רשת התמיכה החברתית והמשפחתית שלהם, והביעו בצורה מילולית וחד משמעית את סוגי המשברים שהם חווים, וסוג העזרה שהם מבקשים לקבל.

ישנם משברים אופייניים להתמודדות של משפחות עם ילד עם מוגבלות שכלית, משבר השינוי, המשבר הערכי, ומשבר המציאות. (פורטוביץ ד. ורימרמן א. 1986 "תגובות הורים על הולדת ילד נכה") משבר השינוי מתאפיין ברגשות של אכזבה, והתמורה הפנימית בתפיסתם של ההורים את עתיד משפחתם וילדם בפרט. משבר המציאות מתייחס לתנאים הקשים בגידול ילד עם צרכים מיוחדים, חברתית, רגשית וכלכלית, ומהווה בסופו של דבר את הגורם המכריע בהחלטה לשחרר את הילד לדיור חוץ ביתי.

המשבר הערכי הוא הקונפליקט הפנימי והאינדיבידואלי המתייחס לארבעה נושאים חופפים:

  • אשמה – תפיסת החריגות כסוג של עונש, והטחת אשמה הדדית בין בני הזוג.
  • צער – תגובת אובדן אופיינית המתקשרת לקושי בקבלת המציאות החדשה.
  • הגנת יתר – מניעת העצמאות של הילד, הגברת התלות שלו בחברה, והזנחה של בני משפחה אחרים בתא המשפחתי.
  • הכחשה – מנגנון הגנה טבעי בו ההורה משכנע את עצמו שהילד בעל התפתחות איטית בלבד, ובעזרת טיפול ועידוד הוא יגדל להיות ככל הילדים האחרים.

בתהליך ההעצמה של ההורים, חשוב לי כאיש מקצוע לוודא שהם נעזרים בשירותי ייעוץ ותמיכה למשפחה, ושירותי תמיכה כלליים, כדוגמת טיפול אישי, השגחה, הסעות וליווי, כיוון שתפקיד השירותים בקהילה הוא לשמש מערכת תמיכה בהתמודדות עם משבר גילוי הנכות אצל הילד, ומערכת זו תפקידה לאתר את הקשיים הפונקציונאליים הנובעים מגידולו של ילד חריג, ובניית תכנית שתעניק רמת איכות חיים משביעת רצון, לילד בעל הנכות, ובני המשפחה הגרעינית החולקים עימו את מסעו בעולמם הנורמטיבי.

מלבד העבודה מול רשויות הרווחה, מומלץ גם לבקר באתר "כל זכות" המוגש בחינם וללא כוונת רווח, שם תוודאו שמוצו כל זכויותיכם.
www.kolzchut.org.il

תמונת אילוסטרציה: Pixabay

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

אין תגובות

השאר תגובה