המעבר לתזונה מאוזנת ובריאה

ארגון הבריאות העולמי יצא בהצהרה: "אכילה של בשר מעובד ובשר אדום עלולה לגרום לסרטן". במאמר זה נבחן מה אומרות ההמלצות ומהן האפשרויות לצריכה נכונה של בשר ומוצריו בקרב ילדים והאוכלוסייה הבוגרת.

הראיות החזקות ביותר שנמצאו  במחקרים החדשים, הן בקשר שבין צריכת בשר מעובד לבין סרטן המעי הגס. נבחנו גם סוגי סרטן אחרים ונמצא קשר חיובי בין צריכת בשר אדום מעובד וסרטן הלבלב, סרטן הערמונית וסרטן הקיבה.

המלצות ארגון הבריאות העולמי

המלצות ארגון הבריאות העולמי מבוססות על יותר מ- 800 מחקרים אפידימיולוגים שחקרו את הקשר בין סרטן לצריכה של בשר אדום ובשר מעובד במדינות רבות ברחבי העולם. ההמלצות הן להמעיט באכילה של בשר מעובד ובשר אדום, כאשר אין המלצות חד משמעיות באשר לכמות מסויימת אשר בטוחה לצריכה, מכיוון שאין מספיק ראיות כדי להגדיר צריכה בכמות מסויימת של מוצרי בשר כנכונה ובטוחה, וגם משום שישנם גורמים נוספים המשפיעים  על תחלואה בסרטן, ביניהם גורמי הסיכון האישיים של כל אדם ואדם.

בכדי שנדון באפשרויות הבריאות לצריכה נכונה של בשר כדאי שנדע לאילו סוגי בשר ההמלצות מתייחסות, מהו בשר מעובד? מה הכוונה לבשר אדום?

בשר מעובד – הוא כל בשר שעבר תהליכי עיבוד שונים כגון: המלחה, עישון, שימור ותסיסה והוספו לו חומרים כדי לשנות את צבעו וטעמו או כדי להאריך את חיי המדף שלו. החומרים הכימיים המוספים לבשר מעובד הם הניטריטים וניטראטים המשמשים כחומרים המשמרים את הבשר ומונעים זיהום של חיידק הקלוסטרידיום בוטוליניום (חיידק שמפריש רעלן שחי בתוך הבשר ועלול לגרום לשיתוק קטלני של השרירים ולמוות) המחקרים האחרונים שנערכו לאורך 20 שנה הראו כי צרכני בשר מעובד שאכלו מידי יום 50 גרם של בשר מעובד היו בעלי סיכון של 18% יותר לחלות בסרטן המעי הגס.

הבשר אדום – בשר אדום נכנס לקטגוריית הסיכון  רק בדרגה שנייה, כלומר בעל השפעה קרצינוגנית פחותה יותר משל בשר מעובד וכנראה גם כן מהווה גורם מסרטן לבני אדם. ישנם מחקרים שמצאו קשר חיובי בין צריכה של בשר אדום לא מעובד וסרטן הלבלב וסרטן הפרוסטטה. עם זאת, עדיין אין מספיק ראיות להשפעה הקרצינוגניות של צריכת בשר אדום בבני האדם.

המלצה לצריכה נכונה של בשר ומוצריו בקרב ילדים

ארוחת בוקר:

1/2 כוס חד פעמית (לאמת מידה) של דגני בוקר לא ממותקים וכוס חלב עד 3%

ארוחת עשר:

כריך מלחם מחיטה מלאה או שיפון עם ממרח בריא: למשל גבינת קוטג או גבינה לבנה עד 5% עם תוספת של ירקות ומנת פרי: תפוח עץ בינוני/תפוז קטן/בננה קטנה.

ארוחת צהריים:

שניצל עוף טרי (לא מעובד) אפוי בתנור, או 2-3 קציצות הודו מבושלות ברוטב עגבניות, או דג אפוי בתנור או 2 קציצות עדשים, או צלחת מרק עדשים כתומות ותוספת ירקות בחמישה צבעים.

ארוחת ביניים:

מעדן עד 3% שומן או חטיף דגנים ומנת פרי כגון: תפוח עץ בינוני,תפוז קטן, אגס בינוני, כוס של פירות חתוכים.

ארוחת ערב:

פרוסת לחם מחיטה מלאה או שיפון או 2 פרכיות אורז מלא עם חביתה וחתיכת פשטידת ירקות וגבינות. תוספת ירקות בחמישה צבעים: ירקות חתוכים, סלט ירקות או ירקות מבושלים ו-10 זיתים או כפית שמן זית לסלט או רבע אבוקדו או כף טחינה מוכנה.

 

  מאמר מאת: ליטל פיינגרץ, דיאטנית קלינית B.SC בסטודיו C

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

תגובה 1 בלבד

  • הגב
    מירית
    פברואר 17, 2016 על 4:43 pm

    תודה לכם על הפוסט …. אני קראתי ואני מקווה ליישם את הכתוב

  • השאר תגובה