מאמר מערכת

(Youtube)

"הומוסקסואליות היא אנטי-אלוהים" – הנשיא לשעבר של ממשלת גמביה.

בארץ לא תשמעו על זה, גם בתקשורת הבינלאומית הכותרות מעטות מידי, מהוסות, מבוישות, מסתתרות בגב העיתון מתחת לידיעה נוספת על תספורת הבלונד הקצוצה החדשה של קארה דלווין או קנדל ג'נר. אבל בימים אלו ממש מתנהל מאבק אכזרי של הממשל בצ'צ'ניה נגד קהילת הלהט"ב, עם דיווחים על מעצר בסגנון חטיפה, היעלמות כפויה, עינויים ומוות.

צ'צ'ניה היא יחידה מנהלית של הפדרציה הרוסית, ורשויותיה של רוסיה מחויבות לקיים את הזכויות ואת החירויות הבסיסיות המעוגנות בחקיקה הפנימית שלה ובהתחייבויות הבינלאומיות של זכויות האדם. אלא שאף ממשלה במערב הנאור לא יוצאת כנגד הזוועות למעט גינויים רפים, כך שרוסיה לוחצת ידיים ומחליפה סופרלטיבים עם ממשלו של טראמפ, בזמן שלקורבנות בצ'צ'ניה אוזל הזמן. "אנחנו מתחייבים לחסל את הגברים ההומוסקסואלים עד סוף חודש מאי 2017", הצהירו בצ'צ'ניה גורמים לא רשמיים, אז בואו נעניק עוד כותרת להריון של בר רפאלי, בזמן שהטלאי הוורוד חוזר לסיבוב שואה נוסף.

עמדות חברתיות אנטי-הומוסקסואליות נפוצות מאוד בצ'צ'ניה; ההומופוביה היא אינטנסיבית ומניעה את ההנהגה המקומית ברדיפה אובססיבית. אם חשבנו בעבר שרק נשים ונערות חשופות למנהג הברברי של "רצח על רקע כבוד המשפחה", התבשרנו שקהילת הלהט"ב נמצאים בסכנת תקיפה מצד השלטונות וגם רצח על ידי קרוביהם – פרקטיקה אכזרית וחסרת חוק נגד מי שמערערים כביכול את כבוד המשפחה.

המלצתו של הדובר הנשיאותי הייתה כי מי "שלדעתם" סבלו התעללות על ידי גורמי אכיפת החוק צריך לדווח על המקרה לרשויות. עצה זו היא לא רק צינית היא גם מעידה רבות על מנת המשכל של הדובר. תגובתו המעוותת של הקרמלין מצביעה על כך שרוסיה לא תציע שום ערבויות ביטחוניות משמעותיות לקורבנות הלהט"ב ועל הקהילה הבינלאומית למלא את הפער הזה.

#closethecamps #chechnya #chechnyagay #freelove Protest outside the Russian Embassy in Key Gardens

A post shared by Thom George (@thomg57) on

אז מתי בעצם שכחנו מהי ערבות הדדית? באיזה שלב הפכנו להיות בדיוק אותם האנשים עליהם העברנו ביקורת במלחמת העולם השנייה? ("לאום שלם הושמד בגזים. העולם ראה ושתק. איך לא התערבתם?") הרי אין עוררין על כך שצ'צ'ניה היא רק סימפטום למחלה חשוכה בעלת גרורות סרטניות המתפשטת בעולם כולו. במהלך שנת 2016, פקידים ופוליטיקאים באינדונזיה עודדו הפגנת ענק אנטי-להט"ב וביקשו מאזרחים להתריע בפני גברים בעלי התנהגות בעלת אופי "הומוסקסואלי", ולאחר שחיטת המאצ'טה האכזרית של שני פעילים הומוסקסואליים בבנגלדש באפריל אשתקד, הצהיר בכיר בממשלה בפומבי כי הרוצח פעל לקידום ערכים "שאינם מתאימים לחברה שלנו".

הנשיא לשעבר של ממשלת גמביה הצהיר כי "הומוסקסואליות היא אנטי-אלוהים, אנטי-אנושית ואנטי-ציוויליזציה". איזה כיף. ובחזרה לבר רפאלי, היום צפינו בתמונות פפראצ'י שלה יוצאת מהמכולת השכונתית עם בטן של חודש שלישי.

אז מה כן אפשר לעשות? להפעיל לחץ על השחקנים המרכזיים בפוליטיקה בארץ ובעולם, לסייע להם לעזוב את צ'צ'ניה ולמצוא מקלט בטוח מחוץ לרוסיה. זה כולל מתן וזירוז אשרות הומניטאריות, יישוב מחדש של פליטים או כל היתר כניסה אחר, על מנת להציל את חייהם וכבודם של אנשים המבקשים לאהוב עפ"י צוו ליבם, אבל עוברים מסכת התעללות נפשית ופיזית בהתבסס על אמונות דתיות, פחדים קדומים ואפלים שמזמן אינם רלבנטיים לחברה שלנו.

כגבר יהודי, אזרח ישראלי ואדם המצוי בזוגיות חד מינית בעצמו, אני מוצא את עצמי מתייחס לנושא זה בשילוב בלתי אפשרי של כאב לצד קורקטיות וריחוק. לפעמים כשקולות ההמון גוברים על קול ההיגיון, ומתחשק להתכרבל בתנוחת עובר בפינת החדר, דווקא שם צומחות פעולות ההתנגדות, דווקא שם להרים את הראש ולדקלם את צמד המילים עליהן אנחנו חוזרים בכל שנה, לציון שואת עמנו, "לא עוד".

Never Again#

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

אין תגובות

השאר תגובה