דיאן ארבוס | העולם בשחור ולבן

DIANE ARBUS

צלמת אמריקאית שמוכרת בזכות צילומיה המרובעים בשחור לבן שבהם מצולמים אנשים מיוחדים ויוצאי דופן (גמדים, ענקים, טרנסג'נדרים, נודיסטים, בעלי מוגבלות שכלית, ועוד) במקביל לאנשים רגילים בתנוחות ומצבים שיוצרים תחושת אי-נוחות ומוּזרוּת מטרידה, כמו רוצה לשאול מי בעצם יוצא דופן.

ארבוס צילמה בעיקר בשנות ה-60. תרבות ההיפים המסוממים, חבורות רוק, חופש מיני ואמנות פסיכודלית גרמו לכך שהצילומים יעסקו בניכור, בעיוות צורה, במיניות ובאלימות. הדמות המייצגת את התקופה היא האדם המעוות, יוצא הדופן, וההתבוננות ב'אחר' היא נושא מרכזי.

צילומיה התמקדו בקרבנות ובחסרי המזל. התמונות לא מזמינות את הצופה להזדהות עם המצולמים, אלא מציגות עולם שבו כל אחד הוא יוצא דופן, מנוכר. היא מעריכה את האנשים שהיא מצלמת ומעניקה להם חשיבות. מסתכלת עליהם במבט ישיר, קרוב, ועם הרבה כבוד "והיה בזה ריגוש מחריד. התחלתי לאהוב אותם. אני לא יכולה להגיד שהם חברים שלי, הם גרמו לי להרגיש משהו בין בושה ופחד."

היא האמינה שאנשים חיים כל חייהם בפחד מפני הטראומה הצפויה לבוא ואילו החריגים כבר עברו את הטראומה הזו ולכן הם אריסטוקרטים וחזקים. דיאן ארבוס עוזרת לנו, אנו שהתחנכנו על זה שלא יפה להסתכל על נכים ויוצאי דופן, ונותנת אישור להתבונן, לחקור ולבלוש. היא מעמתת אותנו עם הפחדים העמוקים שלנו מפגעים ועיוותים ועם הפחד שלנו להיות שונים. צילומיה סללו את הדרך לצלמים רבים, להעז ולהתבונן ב'אחר'.

תמר סצמסקי היא מרצה בכירה לצילום
פייסבוק: www.facebook.com/tamarset

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

אין תגובות

השאר תגובה