מצטלמת בחג? המדריך לאלבום המשפחתי

אלבום משפחה בעיניים מקצועיות

לעיתים קרובות כשאנו חושבים על ילדותנו, אנחנו זוכרים למעשה תמונות מהאלבום המשפחתי. הזיכרונות מתערבבים בצילומים שראינו ובסיפורים ששמענו שוב ושוב. הצילומים צולמו לרוב באירועים משפחתיים ובטקסים מיוחדים, וברובם המצולמים נראים מחויכים ושמחים. הרגעים הפחות עליזים נערכו החוצה כברירת מחדל, לכן צילומי משפחה יכולים להיות הגירוי לזיכרון ולהערכה מחודשת של היחסים במשפחה. הז'אנר מעלה לדיון סוגיות מורכבות וצלמים רבים עסקו בו ובשאלות שהוא מעלה. בעיקר נגעו בשאלות שהן גם אישיות וגם נוגעות בתרבות הקולקטיבית של כולנו.

הצלמת טריש מוריסיי יוצרת קשר בין התרחשויות ספציפיות במשפחתה, שמתועדות בצילומים אישיים, לבין מליצות של הצילום המשפחתי. בשיתוף פעולה עם אחותה הגדולה, שהיא הגיבורה הנוספת של העבודה, היא משחזרת באופן מדויק צילומים ישנים מתוך אלבום המשפחה שלה. בעזרת שפת הגוף והעמדה היא מתייחסת למורכבות העולה מסוג צילום כזה, ומנסה לגעת במשמעויות פסיכולוגיות חבויות ובמתחים חבויים הקשורים ליחסים בתוך המשפחה. הצילומים שלה מנתחים מחדש את הגיחוך שיש בחלקם של צילומים כאלה.

ניקי לי לעומתה, מעלה את השאלה כיצד צילומים מציגים את יחסינו עם אנשים אחרים. היא הצטלמה עם בני זוג שונים ולאחר מכן חתכה אותם מהתמונה, ובמתכוון השאירה עקבות להימצאותם – זרוע או רגל – כך שהצופה יוכל לנחש דברים לגבי הגבר או להניח הנחות מי הוא. אפשר לראות שזו אותה הדמות בכל התמונות ושזהותה משתנה בהתאם למי שנמצא איתה. חיתוך דמויות מתוך התמונה מזכיר כיצד לפעמים אנו נוטים לגזור מהתמונה זיכרונות שנרצה לשכוח.

גם דיטה פאפי בוחנת את שינוי הזהות שלנו בעקבות מי שאנחנו נמצאים איתו. היא מצלמת את עצמה בתלבושות שונות, עם גברים שונים. את התמונות היא צילמה בסביבתם הטבעית של כל אחד מהגברים ולפעמים גם הילדים שלו השתתפו. "אני מרגישה שבחיים הכל יחסי, אם משהו בחיי היה קורה קצת שונה, הייתי יכולה להיות בן אדם אחר לגמרי."

שלוש הצלמות השתמשו בסגנון סנפ-שוט תיעודי כדי שהצילומים יראו אמינים, כאילו הוצאו מהאלבום.

תמר סצמסקי היא מרצה בכירה לצילום
פייסבוק: www.facebook.com/tamarset

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

3 תגובות

 • הגב
  ברוך בת שבע
  אוקטובר 3, 2015 על 11:08 am

  מי אמר שצילום זו רק לחיצה על כפתור ! התמונות והזיכרון , נתפסים כעובדות – שלא תמיד משקפים את המציאות , לעתים מעצימים ולעתים ״ מסתירים״ אהבתי את הכתבה שלמעשה דנה במורכבות , שביחסים הבין אישיים . ההומור והאמת . כפי שנתפסים בצילום והתמונה …

 • הגב
  לימור כהן
  אוקטובר 3, 2015 על 12:56 pm

  אהבתי את תמונות השחזור מן העבר… יש בזה גם טיפול פסיכולוגי, משהו… ונראה לי שזה יכול להיות מהנה ממש????

 • הגב
  מירית
  אוקטובר 3, 2015 על 3:56 pm

  אהבתי מאד את הכתבה וזה מראה כשמצלמים גם צריך להפעיל את הראש בכדי שתוצאת הצילום תהיה אמינה ואכן כייף לראות תמונות מעברנו ולהזכר בדברים שעברנו כמשפחה ????????

 • השאר תגובה