דילמת הדיור באוכלוסיית מש"ה

הוסטל, דיור מוגן או מעון – מהי האופציה הטובה ביותר?

מידע נכון ואמין בנוגע להבדלים – כמו גם למכנה המשותף – בין המסגרות השונות המאכלסות בעלי צרכים מיוחדים, עלול להיות קריטי עבור הורים או אפוטרופוסים המתלבטים על המסגרת האופטימאלית עבור ילדם. ההבדלים אינם חד משמעיים ומסגרות שונות הן בעלי אופי מעורב, המתאים ליותר מהגדרה אחת, אבל ישנן כמה נקודות שכדאי לזכור על השוני בין דיור בקהילה לדיור שאינו בקהילה.

בשנים האחרונות עושה משרד הרווחה מאמץ להפנות אנשים למערכי דיור חוץ ביתיים, כיוון שאחוז גבוה של 70.2% מתגוררים בביתם עם משפחותיהם, חלקם מבחירה וחלקם כי אינם מודעים למלוא זכויותיהם והאפשרויות העומדות בפניהם.

ההוסטלים השונים והדירות המוגנות ("דירות עצמאיות") נופלים תחת הקטגוריה של דיור בקהילה, ומשמעותו שאדם פרטי רכש או שכר חלל מגורים או דירה בבניין ציבורי, כמתן פיתרון דיור עבור בוגרים בעלי מוגבלות שכלית, במסגרת השגחה קבועה של צוות מדריכי שיקום. ההוסטלים מכילים מספר מצומצם יחסית של דיירים, המאופיינים ברמת פיגור קל עד בינוני – המתמצאים במרחב המוכר, ועצמאיים בכל פעולות ה-ADL ומועסקים במערך תעסוקה חיצוני, לרבות פעילות פנאי וביקורים בבית ההורים בהתאם לצרכיהם האינדיבידואליים.

לעומתם, מעונות פנימייה הם גדולים יותר ויכולים לאכלס למעלה מ-300 דיירים המקבלים את כל השירותים במעון עצמו. במעונות נמצאים דיירים הזקוקים לתמיכה רפואית והשגחה אינטנסיבית יותר, ומאופיינים בדיירים בעלי פיגור קשה, חלקם עם בעיות כרוניות כמו אפילפסיה ובעלי התנהגות מאתגרת שלא ניתנת לפתרון תרופתי. השירותים הניתנים במעונות בנויים בהתאם לתוכנית הטיפול האישית של הפרט, תוכנית שנועדה לתת מענה לדייר למימוש מלוא יכולותיו, ונבנית בהדרגתיות ובהלימה עם רצונותיו ואישיותו של הדייר.

מן הראוי לציין שקיימת מועדפות בולטת מטעם משרד הרווחה למוסדות שיכולים להקנות אופי ביתי למסגרת, ולהעניק תנאים בסיסיים של פרטיות, פנאי, וחיי חברה, אבל ישנם מקרים בהם אפשרויות הבחירה מצטמצמות, כאשר וועדת האבחון החליטה שהמאובחן זקוק להשגחה צמודה, והוא בעל צרכים רפואיים מורכבים, שכן אז ההמלצה הטבעית תהיה לשכן אותו במעון פנימייה פרטי או ממשלתי. כאשר מתקבלת ההחלטה לשכן דייר במעון פנימייה, קיימת חשיבות עליונה לקבל חוות דעת על המקום, ולהכיר את הנפשות הפועלות בו.

רשימה חלקית של מוסדות הראויים לציון בהסתמך על הצוות המקצועי:

 • מעון רוחמה בכפר סבא 09-7634624
 • מעון שקמה ברעננה 09-7757400
 • מעון לבצלר בהרצליה 09-9615300

רשת ההוסטלים של אקי"ם נמצאת בפריסה רחבה ברחבי הארץ, מהדרום ועד הצפון, וכל פעילותם נמצאת בפיקוח שוטף של משרד הרווחה. ההמלצה האישית שלי לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית המתפקדים ברמת פיגור קל עד בינוני, היא בית המגורים פתח תקווה (קידר) הבנוי מיחידת דיור גדולה של 25 דיירים עם תמיכות המותאמות לדיירים על פי רמתם, וצוות מוסמך המלווה את המקום מאז היווסדו לפני כעשור.

 • לקבלת אינפורמציה נוספת על בית המגורים קידר: 03-9216447
 • לפרטים נוספים ניתן להיעזר באתר משרד הרווחה: molsa.gov.il

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

3 תגובות

 • הגב
  מרים
  ספטמבר 2, 2015 על 9:55 am

  כבוד האדם במעון: מקבצי הדיור הוא ביתם של הזקנים החיים בו . והם זכאים לשמירה על כבודם,
  הן מבחינת היחס כלפיהם.
  מעונות לזקנים עצמאיים ותשושים מנוהלים על ידי גורמים ציבוריים ופרטיים .המדינה באמצעות משרד העבודה והרווחה , מעניקה רישיונות להפעלת מעונות ומפקחת על הפעלתם , על תנאי המחיה בהם , על איכות הטיפול ועל מכלול השירותים שהם מספקים.
  משיחות עם דיירי המקבצים הם נהנים משתי עולמות , מבית חם ותומך. ומכל השירותים בקהילה.

 • הגב
  לימור כהן
  ספטמבר 2, 2015 על 2:33 pm

  כל אדם זכאי לחיות במקום הטוב ביותר עבורו, וכן לבעלי צרכים מיוחדים מגיעה גם פינה פרטית ותחושת עצמאות כמעט מוחלטת, טוב לגלות עוד פרטים שלא ידענו בחיינו, כל הכבוד , אין לי מילים????

 • הגב
  רוני
  ספטמבר 2, 2015 על 7:01 pm

  אני זוכרת את הכתבה לפני שנה בערך על המעון פנימייה של החוסים שהעובדים התעללו בהם וניצלו את אי יכולתם להתנגד………כאב לי לראות את הכתבה…….כמה רוע יכול להיות בעולם…..המעון היה תחת פיקוח של משרד הרווחה…אבל כשאין תקציבים ואין מי שישגיח על המעונות…….או אז יכולים לקרות מעשים מחפירים כגון אלו…..מקווה שמאז הדברים השתפרו…..כי כל אדם צריך להרגיש בטוח ושכבודו לא נרמס במסגרת המתאימה לו.

 • השאר תגובה