היום אומנות

השקרים הלבנים של הורוביץ

הפעם הראשונה בה הבנתי את כוחו של הפוטושופ והעיבוד הממוחשב הייתה כשפגשתי בלונדון את דוגמנית העל האוסטרלית "אל מקפירסון", הפיגורה שבשנות השמונים והתשעים קיבלה את הכינוי The Body כאות הערכה למידות גופה המושלמות, וכעת היא ניצבת מולי, בחורה מרשימה ללא ספק, אבל רחוקה מאוד מהסופרלטיבים שליוו אותה במהלך הקריירה המפוארת.

בשלב מאוחר יותר – בשעת צפייה בסרט הדוקומנטרי "חודש ספטמבר" בכיכובה של "השטן לובש פראדה" – מיס אנה ווינטור – עורכת הווג האמריקאי לא הייתה מרוצה מסדרת התצלומים של השחקנית סיינה מילר ("לחיוך שלה יש יותר מידי שיניים") אותם צילם ושלח לה מריו טסטינו. בתגובה היא ביקשה מאחד העורכים לחתוך דיגיטלית את הראש של השחקנית, ולהדביק אותו לגוף בתמונה אחרת לחלוטין, וזו התמונה שנבחרה לככב על שער חודש ספטמבר המפורסם.

מהר מאוד נפקחו עיננו והבנו שמעט מאוד מהדימויים המוצגים במגזיני האופנה תואמים את התמונות הגולמיות שיצאו מעדשת הצלם, ופתאום התחוור לי שתצלומים מסוג זה הם אמנם "שקרים" (Lies) אבל לעיתים תכופות אלו שקרים מהסוג הטוב ביותר, שקרים לבנים, שמאפשרים לנו לעוף עם מחוזות הדמיון, להחלץ מהשגרה, להכנס לנעליה של סינדרלה ליום אחד, נסיכת מונקו, או אפילו בת ים ארוכת זנב או כל דמות בדיונית אחרת.

ומי יותר ראוי להציג תערוכה עשירה ועמוסה בשקרים מופלאים שכאלו? אמן הפוטושופ שיין הורוביץ, כמובן. הוא עובד כבר יותר מחמש שנים על יצירות הפוטושופ המיוחדות שלו, שיוצגו החל מיום ד' (5.8.15) ועד סוף החודש בתערוכה מיוחדת בתיאטרון "הבימה" בתל אביב, והפעם התארחנו בהשקת התערוכה שלו, עם אורחים מכובדים נוספים שהגיעו לחלוק כבוד ליצירותיו, חלקם ממושאי היצירות שלו שנתלו על קירות הגלריה: עברי לידר, ריטה, חנה לאסלו, מיכל אמדורסקי, ניקול ראידמן, אניה בוקשטיין, יערה בנבנישיתי, אוריאל יקותיאל, ומלכת הדראג האוונגרדית נונה שלאנט, שכבשה את מלוא תשומת הלב עם עוד אאוטפיט מושלם.

המיוחד בעבודתיו של שיין הורוביץ, הוא שהדמות המצולמת מתחילה את דרכה בעד עדשת המצלמה של אוהד רומנו, לרוב עם בגד גוף, בתצלום נקי וחף מסטיילינג או איפור, ומאותו רגע הקסם מתחיל לשזור עור וגידים באמצעות דמיונו של הורוביץ, המלביש את הדמות ככל העולה על רצונו, עם שלל רפרנסים וקריצות לעולם הקרטוניסטי, לעולם סרטי הפנטזיות, עם שפע של צבע ודרמה המעניקים לתצלום תוצאה סופית מעוררת השראה.

אנחנו ב-NAYA סקרנים לשמוע את דעתכם. ספרו לנו מה תרצו לראות – לקרוא – ולחוות בפעם הבאה. לתגובות שלכם יש השפעה רבה, והן תמיד מתקבלות בברכה.

תמונות מיום ההשקה הרשמית של התערוכה:

האתר הרשמי: www.lieshine.com

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

תגובה 1 בלבד

  • הגב
    מבקר אומנות
    אוגוסט 12, 2015 על 12:49 am

    תערוכה הורסת. הקו בין דימיון למציאות – אינו קיים. שיין מגדיר מחדש את גבולות המציאות. דיויד לה שאפל הישראלי.

  • השאר תגובה