מג'מריה | לא על היופי לבדו

In The Beginning | יומן מסע של בני העדה האתיופית

הסקרנות הטבעית שלי לגבי שמות ומילים מעניינות בשפות זרות תמיד משכה אותי למקומות הכי בלתי צפויים ומרתקים. זה התחיל בסופר ומורה הדעות האמריקני אדיה שאנטי (Adya Shanti) על שמו נקרא בין היתר גם אוצרי הקטן (הכלב שלי, בן שנה וחצי) ומשמעות שמו בתרגום חופשי הוא "שלווה בראשיתית". וממש לאחרונה התוודעתי גם לשם מג'מריה, המתרגם עצמו בשפה האמהרית למילים "בראשית, התהוות".

ומי הם למעשה מג'מריה? (Megemeria) עסק חברתי מקורי ושובה לב, שהוקם בשנת 2010 ע"י אורנה ואיציק לוי בעלי חברת תכשיטי היוקרה YVEL, במטרה לצמצם את הפערים בחברה, לסייע במתן ביטחון תעסוקתי לתלמידים יוצאי אתיופיה, ולסלול עבורם דרך נטולת מהמורות לשילוב חכם בחברה ובמשק הישראלי, ובקליטה רב תרבותית אמיתית.

אז איך זה עובד? שרון אילון, מנהלת הפיתוח העסקי של חברת “מג’מריה” מספרת לנו שבמקום מתקיים קורס צורפות הנמשך שנה במילגה מלאה, שם מוכשרים העולים מאתיופיה במקצועות הצורפות, הם מעצבים ומייצרים קולקציית תכשיטים ייחודית בכסף בציפוי זהב 24 קארט המשלבת בתוכה מילים באמהרית ומקבלים במקביל שיעורים בעברית, חשבון וידיעת הארץ. חלק מבוגרי הקורס גם מועסקים במיזם (חלקם בחברת YVEL השייכת לבני הזוג המייסדים) כאשר כל הרווחים למעשה חוזרים להרחבת בית הספר.

הפרוייקט מתנהל כעסק חברתי הודות לשת"פ של בני הזוג לוי עם עמותת "YEDID" הפועלת לקידום בתעסוקה של אוכלוסיות מעוטות הכנסה, בתמיכתם של תורמים כמו הקרן לידידות, World Ort קדימה מדע, משרד התמ"ת, הפדרציה היהודית של סן פרנציסקו, עיריית ירושלים המשרד לקליטת עלייה שרות התעסוקה, קרן ברון דה הירש ואחרים.

 • האתר הרשמי: www.yvel.com
 • לצפייה בסירטון:

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

3 תגובות

 • הגב
  מירית
  נובמבר 1, 2015 על 8:42 am

  תודה לך הראל שרון ולנטלי כי בזכותכם שמעתי על מג'מריה וזה מדהים בעיניי, אהבתי מאד

 • הגב
  עדנה אזוב
  נובמבר 1, 2015 על 11:36 am

  כל הכבוד על היוזמה
  אשמח לבוא לבקר במקום

 • הגב
  ליאורה
  נובמבר 1, 2015 על 11:45 am

  שלום ושבוע טוב, תודה רבה על פרסומים שעושים לי טוב על הלב.
  אני שמחה לקרוא על הצלחה של מפעל ישראלי, אני אוהבת לקנות ישראלי.
  כיף לקרוא על השתלבות מוצלחת והולמת את הכישורים של עולים חדשים.
  איפה ניתן לרכוש את התכשיטים? אשמח לקנות תכשיט לטעמי.
  כל טוב מכל הלב, תודה רבה לצוות האתר, אתם מעלים בכתבות נושאים חשובים ומעניינים, ואני נהנית מאוד מהאתר.

 • השאר תגובה