אכילה רגשית. למה זה קורה לי?

רכיבי התזונה שישפיעו על מצב הרוח שלך !

תזונה ובריאות הנפש – מה הקשר?

דמיינו את הסצינה הבאה: אתם צופים בסדרה והכוכבת סובלת משברון לב. היא הרגע גילתה שבן זוגה בוגד בה. מה הדבר הראשון שהיא עושה? נכון. ממהרת לאכול גביע של גלידה משפחתית. אופי האכילה שלנו ובחירות המזון מושפעים ומשקפים פעמים רבות את מצב הרוח שלנו. יש אנשים שכשמצב רוחם רע מאבדים את התיאבון ואילו אחרים (וזה המצב השכיח יותר) שדווקא מוצאים נחמה באכילה (בעיקר של מזונות "מנחמים" כמו מתוקים, חטיפים ומאפים) האם הם מרגישים יותר טוב? לא בהכרח. במקרים רבים, בייחוד כשהאכילה הרגשית חוזרת על עצמה, האכילה הרגשית וההשלכות שלה משפיעות לרעה על מצב הרוח וכך האדם נכנס למעגל מרושע של מצב רוח רע-זלילה-מצב רוח רע וחוזר חלילה. במצבים כאלו חשוב לפנות ליעוץ מקצועי על מנת ללמוד לזהות את דפוסי החשיבה שמובילים לאכילה הרגשית ולקבל כלים לשינוי ומציאת דרכים חלופיות לשיפור מצב הרוח.

האם יש רכיבי תזונה שיכולים להשפיע על מצב הרוח?

במהלך השנים נחקרו דפוסי תזונה ורכיבי תזונה שונים והשפעתם על מדדים  של בריאות הנפש. לדוגמא – דיאטה עשירה בפחמימות לעומת דיאטה עשירה בחלבון והשפעתה על מצב הרוח, דיאטה קטוגנית להפרעה דו קוטבית, אומגה 3 לטיפול בדיכאון ועוד. אני אגע בכמה דברים מעניינים ופרקטים שתוכלו ליישם גם אתן:

פחמימות: תזונה עשירה בפחמימות עשויה לעודד ייצור סרוטונין במח וכך לעזור לשמור על מצב רוח טוב ותחושת חיוניות בעוד שתזונה דלה בפחמימות עלולה לעשות את ההיפך. מה עושים? מעשירים את התזונה במקורות לפחמימות מורכבות כמו קטניות, גריסים, קוואקר, פסטה, קינואה, בורגול, כוסמת, מוצרי חיטה מלאה וכו'

ויטמין B12: מחסור בויטמין B12 עלול להוביל להתפתחות של שינויי מצב רוח, דיכאון ואף לנזקים נוירולוגים בלתי הפיכים. מה עושים? מומלץ לעשות בדיקת ויטמין B12 ולבדוק מה הרמות – מתחת ל-300? זה כבר מחסור. מחסור בויטמין B12 שכיח למדי, בעיקר אחרי גיל 50, בשל ספיגתו הלקויה. במידה ויש מחסור מומלץ לקבל טיפול מתאים בתוסף תזונה (כדור מציצה מתחת ללשון) או בזריקות במידה ויש מחסור חריף עם/ללא תסמינים

ברזל: מחסור בברזל עלול להוביל לאנמיה ואחד מתסמיניה האפשריים הינו ירידה במצב רוח ואף דיכאון. מה עושים? מעשירים את התזונה בברזל – קטניות, דגנים מלאים ומועשרים, ירקות ירוקים ופירות יבשים כולם מקורות טובים. רצוי לשלב בארוחה מזון המכיל ויטמין C לשיפור הספיגה לדוגמא גמבה, עגבניה, סלט טרי או פרי טרי לקינוח. כמו כן רצוי להמנע משתיית קפה או תה עם ארוחה עשירה בברזל כדי לא להפריע לספיגה. במידה ויש מחסור קיים יש לעבור בירור רפואי לאיתור המקור שלו ולקבל טיפול בהתאם.

אומגה 3: ישנן עדויות שאומגה 3 עשויה לסייע באיזון תסמינים בדיכאון קל. מה עושים? מקורות צמחיים לאומגה 3 כוללים זרעי פשתן טחונים, זרעי צ'יה, אגוזי מלך ושמן קנולה וכן כתוסף ממקור של שמן אצות.

ומה לגבי מי שכבר מטופל?

כאמור הקשר ויחסי הגומלין בין תזונה להפרעות ומחלות נפשיות שונות נמצא עדיין במחקר. מה שכן ידוע – אחת מתופעות הלוואי של חלק מהטיפולים הפסיכיאטרים כמו טיפול בדיכאון, בחרדה, בסכיזורפניה ועוד, הינה השמנה. חשוב לקחת את זה בחשבון ולהכנס למסגרת מתאימה במידת הצורך, ואם ניתן גם לאזן את המשקל למניעת תחלואה נלווית בעתיד.

עוד טיפים, מתכונים, סרטונים וכתבות מחכים לך בפייסבוק שלי:

אנחנו ב-NAYA סקרנים לשמוע את דעתכם. ספרו לנו מה תרצו לראות – לקרוא – ולחוות בפעם הבאה. לתגובות שלכם יש השפעה רבה, והן תמיד מתקבלות בברכה

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

תגובה 1 בלבד

  • הגב
    מירית
    נובמבר 12, 2016 על 11:10 am

    נטלי תודה לך על הפוסט ושיהיה לך ולצוות שלכם שבת קסומה

  • השאר תגובה