״אופנה בקולנוע״

בסרטון: קליפ של רון קאהן המנהל הקרייאטיבי של רנואר והצלם אלון שפרנסקי מתוך הסרט THE SKIN I LIVE IN

 

רנואר מציגה בפעם השנייה שת"פ עם הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים בדגש על השילוב שבין קולנוע לאופנה:

שיתוף הפעולה יתממש בצורת תערוכה ייחודית ויצירתית שתתקיים במסגרת אירועי הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים בתאריך 17.6.19

ההשפעה של האופנה על הקולנוע (ולהיפך) היא נושא בו דובר כבר רבות ותמיד נדמה שיש עוד מה לומר. קחו לדוגמא את אהבתה של אודרי הפבורן לבגדיו של ג'יבנשי, שמובילה אותו לעצב את רוב הבגדים שלה הן על המסך והן בחייה האישיים, או עלייתה לתהילה של מעצבת התלבושות "אדית הד" שסיימה את הקריירה שלה עם שמונה פרסים באקדמיה ל"עיצוב התלבושות הטוב ביותר" – יותר מכל אישה אחרת עד כה. הקשר בין אופנה לסרטים הוא המפתח להבנת הסרט ולתפיסתנו את הדמויות כפי שהוא נותן להם זהות. כך הופכת האופנה לכלי יצירתי רב עוצמה.

זוכרים את הסרט 'שבעת הגחלים' (1955) בבימויו של בילי ויילדר? לא? אבל אתם בטוח זוכרים את הרגע הקולנועי האייקוני עם מרילין מונרו עומדת מעל הרכבת התחתית עם זרם האוויר הנושב מעלה ומעיף בחינניות את שמלתה כשהיא לבושה שמלת צוואר בצבע שנהב בעיצובו של ויליאם טרווילה. מעצב התלבושות החל לעבוד עם מונרו ב -1952 והמשיך לעבוד איתה על עוד שמונה סרטים. השמלה נמכרה במכירה פומבית מאוחר יותר בשנת 2011, יחד עם אוסף בגדים אחרים שתכנן עבורה. לפי הערכות, היא נמכרה בסביבות 1 מיליון דולר, אך בסופו של דבר צברה יותר מ -5.6 מיליון דולר. הרגעים האלה בסרטים הם אלו שגורמים להם להיצמד לזיכרון שלנו. הביטו על 'הקוסם מארץ עוץ' או 'מורדים ללא סיבה', לעולם נזכור את הנעליים האדומות הנוצצות שג'ודי גרלנד לבשה ואת מקטורן העור של ג'יימס דין.

הנה רק לאחרונה המעצב טום פורד צלל לתוך תעשיית הקולנוע עם הסרט "חיות ליליות" אשר זכה בפרס חבר השופטים הגדול בפסטיבל הסרטים ונציה. המבקרים טענו כי זה היה סה"כ קידום המותג "טום פורד" עם כל הדמויות המובילות לבושות בבגדיו. אבל הצחוק האחרון היה של טום עצמו. האסתטיקה הייתה כובשת ואפנתית וכך הוא מטביע את המותג שלו בהיסטוריה החזותית של הקולנוע.

מה הפלא אם כן, שגם חברת רנואר רוצה את חלקה בעוגה? וכך, בעקבות ההצלחה בשנה שעברה, היא ממשיכה בשיתוף הפעולה עם הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים של בית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב ותקיים במסגרת הפסטיבל תערוכת צילומים מרהיבה בה יוצגו הפקות אופנה מסצנות מוכרות בעולם הקולנוע על פי חזונם האישי של צלמים וסטייליסטים מובילים בישראל.

לדברי יפעת פסטרנק סמנכ"לית השיווק של קבוצת רנואר: "אנו שמחים על שיתוף הפעולה עם בית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב והפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים ועל כך שניתנה לנו הזדמנות גם השנה להביא זווית חדשה ואופנתית עבור הקהל. במסגרת הפסטיבל יוקדש יום שלם לקשר שבין קולנוע לאופנה הכולל הרצאות, תערוכת צילומי אופנה והקרנת סרטים ייעודיים שאנו גאים לקחת חלק בו. שיתוף פעולה זה מצטרף לשורה של פעילויות שיזמה רנואר עבור ציבור הסטודנטים ביניהן: פתיחת חנות באוניברסיטת תל אביב, שיתוף פעולה עם החוג לאופנה בשנקר, שיתוף פעולה עם ויצו צרפת ומתן חסויות באירועי סטודנטים כמו מסיבת הפאנג'ויה בקיץ".

בין האירועים, יוקרן בבכורה בפסטיבל, פאשן פילם קצר אשר הופק במיוחד לאירוע זה על ידי הפסטיבל והחוג לקולנוע, בשילוב הקולקציה של חברת "רנואר", כאשר הקו המנחה הינו הומאז' לרגע אופנה אייקוני בקולנוע. בנוסף, השנה חברת "רנואר" הפיקה פרוייקט עם מיטב הצלמים והסטייליסטים כאשר כל אחד יציג את הפקת האופנה שייצר השואבת השראה מסצנות מוכרות מעולם הקולנוע על פי אינטרפרטציה אישית שלו.

כפי שהוצג בשנה שעברה, הפסטיבל יציג את הקשר בין אופנה לקולנוע דרך הרצאות של יוצרים נבחרים, הקרנת סרטי אופנה ישראלים ובינלאומיים ובתוכנית תתקיים מחווה לקרל לגרפלד, מעצב העל של בית האופנה "שאנל" שהלך לעולמו השנה, אשר בנוסף להיותו מעצב אופנה, היה גם במאי של סרטים קצרים וקליפים. כחלק ממחווה זו, יוקרנו מבחר מסרטיו בליווי הקדמה על מפעל חייו כמעצב וכאמן וידאו. בנוסף, תתקיים הקרנת הסרט "פריז בוערת" של ג'ני ליווינגסטון, סרט תיעודי המציג את תרבות "הווגינג" שהתפתחה בשנות ה80 באמריקה. הסרט ילווה בהקדמה העוסקת במגדר ובלבוש ככלי זהותי.

www.renuar.co.il

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

אין תגובות

השאר תגובה