הפנים של הקהילה

(צילום: דין אהרוני)

"הארץ המובתחת" | אופנה אלטרנטיבית בהנחיית נונה שלאנט

לערב הפתיחה של תצוגת האופנה האלטרנטיבית שוש קוטור בבית העיר, בהשראת "הארץ המובתחת" (הטעות במקור) של זאב אנגלמאיר, הלכתי עם ת', חברה קרובה. בחוץ היה תור כניסה ונמסר לנו שכל הכרטיסים נמכרו. למזלנו דאגנו לכך מראש ואכן כשנכנסנו, אולם בית העיר נצבע בהמון אנשים מלאי סטייל ואופנה שבאו לראות ולהתרשם. רציתי ללכת להביא לי ולחברתי יין חם, או סנגריה, אם אפשר לקרוא לזה כך וכהרגלי בדרך חזרה הלכתי לאיבוד, משל הייתי דורותי עם סוף רומנטי במיוחד (שלדאבוני לא התממש)

פגשתי מכרים מהלימודים ונשארתי לשוחח איתם, עד שהחברה הטובה ת' החזירה אותי על מנת שניראה ביחד, אחרת למה עשינו תיאום תלבושות בוואצאפ שעות ארוכות? אם לא בכדי לקבל מחמאות ולנופף ביד בביטול מסופק – שיצא "ככה במקרה".

החיבור בין אופנת אוונגרד, שהיא חלק בלתי נפרד מעולמו ופועלו של רוני שוקרון, לבין ההומור שהוא חלק בלתי נפרד זאב מאנגלמאיר, הולידו תצוגת אופנה אלטרנטיבית בבית העיר בתל אביב, בהשראת התערוכה "הארץ המובתחת" הכוללת את הדמות הפרובוקטיבית ההומוריסטית והמקסימה "שושק'ה", אותה מגלם אנגלמאיר בעצמו.

כל מעצבי האופנה נבחרו על ידי רוני שוקרון, אמן רב תחומי, סטייליסט ובעל הדמות הפופולרית "נונה שלאנט" בה הוא מגלם אושיית אופנה גדולה מהחיים ונערצת. מן הראוי לציין שגם הסטיילינג, בחירת הדוגמנים ואופי התצוגה, היו מעשה ידיו של רוני. ניתן לראות את הדגם של גילי בסון שעיצבה ודגמנה אותו בפרובוקטיביות והומור קסומים, גם 2 הדגמים של יואב מאיר שאחד מהם הוא לבש בעצמו היו גרפיים מאוד, הדגם הפותח את התערוכה של המעצבת יעל שטרנברג שילב אופנת רחוב חדשנית עם מחזיק מפתחות של בובות מיניאטוריות מגניבות וקלילות שנתפרו בדמות שושק'ה ובכלל, כל 15 מעצבי האופנה האוונגרדיים, בינהם גם המעצבים איריס ארד, אהרון ישראל גייניש, אופיר לביא, נוי מוניס, איילה סאן, יובל לסרי, אלי עג'אמי, זיו כהן, כינר אברהם, ליאת ברנדל, דקל בר ורונית פורטל, היו חדשניים ומעניינים והדגמים שלהם יוצגו בבית העיר עד הורדת התערוכה.

פנינו לרוני שוקרון והצקנו לו בכמה שאלות בוערות:

איך הכול התחיל?
התחלתי כצלם בחיי הלילה באוויטה. תמיד נמשכתי לחיי הלילה ולעולם האופנה, תמיד חיפשתי דמויות גרנדיוזיות ומעניינות שלא דומות למשהו אחר.

אושיית אופנה?
קארין דנסקי. יש לה חוש טעם נהדר, הייתי רוצה שהיא תהיה אמא שלי.

חנות אופנה שהיית עובר לגור בה?
אפשר למצוא דברים יפים בכל מקום. את מעיל הטרנץ' שאני לובש עכשיו קניתי בחנות לא מוכרת, כי אם אני רואה פריט שמוצא חן בעיניי אני אלבש אותו, ולא משנה שם המותג או התווית.

טרנדים?
הטרנדים מוכתבים מלמעלה ויחד עם זאת רק אם הם נתפסים על ידי ההמונים הם הופכים לטרנד ללא עוררין, אחרת אין בהם כוח של ממש. בעבר, לאמנים כמו ליידי גאגא היה כוח רב להניע טרנדים אופנתיים.

רוני גם יוצר מוסיקה, מצייר, סטייליסט בחסד, וכרגע עובד על מספר הפקות במקביל. תצוגת האופנה האלטרנטיבית אליה הוזמנתי הייתה חוויה מרנינה וניכר היה בה כתב ידו של רוני שהנחה את התצוגה בדמותה של נונה שלאנט. היכולות שלו להרכיב פריטים לכדי מכלול של תמונה שלמה וקוהרנטית, הוא ראוי לשבח.

"יש יותר סיכוי ואפשרויות בלא נודע מאשר בנודע", הוא אומר לי. "אם תלך בדרך הלא מוכרת הסיכוי לפגוש ולהיחשף לדברים חדשים גבוה יותר". אני חושב שאופנת אוונגרד והעיסוק בה חשובים, כי אופנה היא בכל מקום, והיכולת של מעצבים לחיפוש חופשי באמצעות גזרה, הדפס בד ותפר, יוצרים מקום לרעיונות חדשים שמחלחלים אחר כך גם לתרבות שמעצבת את האנשים שחיים בתוכה, ולכן קיומה של התצוגה היה חשוב ורלוונטי מתמיד ובשביל למצוא משהו טוב וחדש, תמיד שווה ללכת קצת לאיבוד.


התערוכה "שוש קוטור" תוצג בבית העיר בתל אביב ברחוב ביאליק 27
• למוסיקה של רוני שוקרון אפשר להאזין באתר האמן Nonachalant.com

מאמר הקודם
מאמר הבא

זה יכול לעניין אותך

אין תגובות

השאר תגובה